שמאות מוקדמת

עמית מהלל ושות׳ - משרד שמאות מקרקעין, ניהול מקרקעין ונדל"ן.

לייעוץ שמאות מקרקעין חינם יש למלא את הפרטים הבאים

שמאות מוקדמת

כשאתם קונים נכס כלשהו ולוקחים עבורו משכנתא, הבנק ממנו אתם מבקשים את המשכנתא מבקש מכם לבצע הערכת שווי הנכס ולוודא שהוא תואם את מחיר הרכישה. שווי הנכס עבור הבנק נקבע בהתאם להסכם השמאות או הרכישה, לפי הנמוך מבניהם. הרגע בו מבצעים שמאות מוקדמת מגיע לאחר שקיבלתם אישור משכנתא, חתמתם על חוזה מכר וחתמתם על משכנתא בבנק כלשהו. באותו המקרה, במסגרת המשימות שיש לבצע עבור קבלת המשכנתא, יונפק עבורכם טופס הפניה לשמאי, בדרך כלל רשימה של 3 שמאי מקרקעין באזור מגוריכם שנבחרו באקראי על ידי מחשב הבנק, כאשר תצטרכו לקבוע פגישה עם אחד מהשמאים ברשימה.

במקרים כאלו, מחיר השמאות יהיה נמוך משמעותית מאשר לשמאות פרטית, והוא יהיה בפיקוח בנקאי.  הערכה מוקדמת היא הערכה שמתבצעת לפני שחותמים על הסכם רכישת מקרקעין ולפני סגירת עסקה עם בנק מסוים.

מתי כדאי לפנות לביצוע שמאות מוקדמת?

אם נדרשתם לקחת הלוואת משכנתא במימון מקסימלי ואתם לא בעלי הון עצמי מיותר נוסף, כדאי לשקול לערוך הערכה מוקדמת, כי אם הנכס מוערך ע"י שמאי נמוך מהמחיר שאתם מתכוונים לרכוש, ייתכן שאין לכם מספיק כסף להשלמת העסקה, כי כאמור הבנק יערוך חישובים עבור הסכום המבוקש שהוא נותן לכם לפי שווי הנכנס לפי שמאות מוקדמת, ולא לפי הסכום הרשום בחוזה המכר. מקרים נוספים שכדאי לשקול הערכות שווי מוקדמות הם נכסים שיש בהם אתם חוששים מפני חריגות בניה וכדאי לראות כיצד יתייחס אליהם השמאי בדוח, לעיתים ישנן חריגות משמעותיות שלא יאפשרו משכנתאות עד לסידורן גם כן.  

מהם החסרונות של שמאות מוקדמת?

החיסרון הכי נפוץ, אבל פחות חשוב הוא שצריך להעביר תשלום לשמאי מראש, לפני שהוא מבצעה את ההערכה, ויכול מאוד להיות כי בסוף אפילו לא תרצו לקנות את הנכס, אך לשמאי אתם בכל מקרה תשלמו. חיסרון נוסף הוא המחיר – כפי שצוין, הערכת נכס מוקדמת דרך השמאים המומלצים של הבנק לרוב יגבו מחיר ממוצע, אז הערכת נכס המוקדמת יכולה לעלות לכם פי 3 או 4 ולמעשה עלותה אינה בשליטת הבנק ונקבע ביניכם והשמאי.

החיסרון הגדול ביותר של הערכה מוקדמת הוא שצריך להחליט על שמאי עוד לפני שאתם בוחרים דרך איזה בנק אתם לוקחים משכנתא, כך שהערכת הנכס לא תהיה מקובלת והבנק ידרוש ממכם לבצע הערכת שמאות מוקדמת חדשה מרשימת הערכות השווי הספציפית שלהם. עמית מהלל שמאי מקרקעין הוא שמאי דירות ידוע ומוערך, כך שעם הדו"ח שתקבלו ממנו תוכלו בקלות לגשת לכל בנק! צרו קשר עוד יום, ותקבעו פגישת ייעוץ עם עמית מהלל שמאי מקרקעין.

משרד שמאות מקרקעין עמית מהלל ושות׳ – נשמח לתת לכם שירות שמאות מקרקעין בטלפון 052-6522734, כדי לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות לחצו כאן.